Hep2o


Idź do treści

Ogrzewanie ścienne

Wytyczne stosowania


Ogrzewanie ścienne

Ogrzewanie ścienne także należy do ogrzewań płaszczyznowych. Ciepło przekazywane jest do otoczenia przez promieniowanie z całej powierzchni grzejnej - ściany. Wężownice w ogrzewaniu ściennym głównie lokalizowane są na ścianach zewnętrznych. Brak zimnych powierzchni, eliminuje efekt wypromieniowania ciepła z ludzkiego ciała. Dlatego mamy poczucie wysokiej temperatury odczuwalnej przy możliwości zmniejszenia o dwa, trzy stopnie temperatury powietrza wewnętrznego (patrz wykres komfortu cieplnego). Pozwala to stosować niskie temperatury wody grzewczej. W połączeniu z małą ilością wody w instalacji zmniejsza to zużycie energii potrzebnej do jej podgrzania. Obniża to znacznie, nawet do 30%, ponoszone koszty w stosunku do rozwiązań tradycyjnych. Dzięki temu możliwe jest racjonalne wykorzystanie np. pomp ciepła jako źródła ciepła. Przy zastosowaniu kotłów kondensacyjnych uzyskujemy ich optymalną pracę w ciągu całego sezonu grzewczego. System grzewczy tak wykonany jest niewidoczny, przyjemny w odczuciu oraz bardzo efektywny energetycznie, a zarazem skuteczny w każdych warunkach nowoczesnego domu. Oczywiście ogrzewanie ścienne można stosować tylko w domach dobrze lub bardzo dobrze izolowanych cieplnie. Dotyczy to zarówno przegród zewnętrznych jak i dachu, okien, drzwi balkonowych itp.Układ instalacji

Na ścianie układamy szyny mocujące w odpowiednim rozstawie. Ilość szyn jest zależna od wysokości pomieszczenia lub szerokości ściany podokiennej. Szyny należy solidnie, mocno i stabilnie umocować do ściany. Szyny muszą być wypoziomowane lub wypionowane i ułożone tak by zapewnić równoległe prowadzenie rur w wężownicy. Następnie rozpoczynamy montaż wężownicy grzewczej z rury 10mm. Rurę odwijaną bezpośrednio ze zwoju wpinamy ręcznie we wpusty szyny.

Przed rozpoczęciem prac tynkarskich należy napełnić instalację wodą i dokonać próby szczelności. W trakcie prac tynkarskich, instalacja ogrzewania ściennego musi być wypełniona wodą pod ciśnieniem 0,3 MPa. Można stosować tynki tradycyjne, gipsowe oraz płyty gipsowo-kartonowe. Kładzenie tynku wykonywać zgodnie z wytycznymi producenta tynku. Dopuszczalne parametry wody to 45°C dla tynków gipsowych i do 60°C dla tynków cementowo-wapiennych.

WsteczPlayDalej

copyrights © 2013 by autorska firma projektowa "afp" sp. jawna | hep@afp.pl

Powrót do treści | Wróć do menu głównego